Optymalna konfiguracja sprzętowa dla Windows 8
Windows 8 to nowy system operacyjny, który zadebiutował w październiku 2012 roku. To w pewnym sensie przełomowy windows ponieważ nastąpiły w nim rewolucyjne zmiany. Ulepszono i przebudowano jądro. Zmieniono dostęp do plików. Dla końcowego użytkownika najbardziej rzuca się w oczy nowy interfejs - Modern UI. Korzysta on z zupełnie nowego podsystemu zarządzania aplikacjami - AppX. Wprowadzono Windows Store (na wzór Mac App Store czy Android Market, teraz Google Play). Stary wygląd systemu został przerzucony do odrębnej aplikacji. Będzie można z niego korzystać, ale domyślnym jest system kafelkowy. Najważniejszą zmianą jest przede wszystkim zastąpienie Menu Start ekranem start w formie kafelków.
Microsoft wymaga od komuputera następujących minimalnych konfiguracji sprzętowych:
- Procesor: 1 GHz dla 32 / 64 bit
- RAM: 1 GB dla wersji 32 bit oraz 2 GB dla wersji 64 bit
- Dysk twardy: 13 GB wolnego miejsca dla 32 bit, 16 GB wolnego miejsca dla 64 bit
- Karta graficzna: Obsługa DirectX 9 z WDDM 1.0, ekran o rozdzielczości 1024×768 lub wyższej
Jak widać z powyższego zestawienia przede wszystkim małe monitory odejdą w zapomnienie. Mały monitor przy Windows 8 nie będzie wygodny do użytkowania. Potrzebujemy większej rozdzielczości dla wygody i ergonomii pracy. Do tego celu zalecamy korzystanie z Windows 8 z ustawioną rozdzielczością co najmniej 1366x768 pikseli.
Pierwszi recenzenci Windows 8 zwracają uwagę, że wbrew zapowiedzią firmy Microsoft, Windows 8 nie zużywa mniej pamięci operacyjnej RAM niż jego poprzednik - Windows 7. Różnica wynosi zaledwie 300mb i nie jest właściwie zauważalna. Przy minimalnej wymaganej konfiguracji system uruchamia się szybciej. W porównaniu z Windows 7 jest to blisko 9 sekund szybciej.
Wydajność systemu na minimalnej konfiguracji jaką podaje firma Microsft jest na całkiem dobrym poziomie. Można było się spodziewać gorszego wyniki. Jest lepiej. Co pozytywnie zaskakuje. Widać że przebudowa jądra systemu oraz usprawnienia i optymalizacja samego kodu przyczyniły się do wzrostu wydajności.